Vývoj a výroba elektronických zařízení, automobilová diagnostika.

HVC95 - vysokonapěťové snímací kleště

Vysokonapěťové snímací kleště HVC95 slouží pro měření na VN části zapalování zážehových spalovacích motorů. Pomocí kleští lze zobrazit průběh napětí na sekundární části indukční cívky (tzv. kapacitní kleště) nebo pro měření otáček a synchronizaci osciloskopu lze přepnout kleště na iduktivní snímání. Výhodou kleští je velký otvor pro obejmutí až 15mm silného kabelu. Kleště obejmou tedy i kabely v tzv. husím krku jako jsou například na vozech Opel a podobně.

Kapacitní i induktivní kleště v jednom...

Technické údaje

 • induktivní i kapacitní snímání
 • maximální průměr snímaného kabelu 15mm
 • připojení pomocí BNC konektoru(verze A) nebo banánků(verze B)
 • přívodní kabel 1,5m(na přání libovolná délka)
 • ochrana proti průrazu VN kabelu
 • pracovní teplota 0÷80°C
 • rozměry 160x75x40mm

Snímací kleště HVC95
Snímací kleště HVC95

Přepínačem na vrchu kleští se volí kapacitní snímání(CAPACITIVE), induktivní snímání(INDUCTIVE) nebo vypnutí snímání(OFF).

Připojení

Pro kapacitní snímání se kleště nacvaknou na vysokonapěťový zapalovací kabel co nejblíže k zapalovací svíčce(při snímání jednotlivých válců) nebo na kabel mezi indukční cívkou a rozdělovačem. Polarita není rozhodující. Pro induktivní snímání se kleště nacvaknou do kteréhokoli místa, ale je třeba kleště otočit tak, aby snímaný impuls byl co největší. Kleště se připojují k osciloskopu nebo otáčkoměru pomocí BNC konektoru(verze A) nebo banánků(verze B).

Příklad použití

Snímací kleště HVC95 jsou vhodné jako snímač otáček(induktivní snímání), snímání průběhu vysokého napětí(kapacitní snímání) nebo snímání okamžiku zážehu(osciloskopicky, stroboskopem,...).
Hledání poruch ve spalování a zapalování zážehových motorů, vynechání spalování na jednotlivých válcích, vadný zapalovací modul a pod.

Příklad použití
Příklad použití

Naměřené průběhy

Na naměřených průbězích kapacitním snímáním je jasně vidět fáze sycení indukční cívky, napěťová špička po rozepnutí spínače, přeskok a hoření jiskry a následné zhášení jiskry. Induktivním snímáním se naopak díky strmé náběžné hrabě a dostatečně vysokému napěťovému pulsu dá použít tento režim pro měření otáček otáčkoměrem, měření předstihu stroboskopem nebo tímto signálem snchronizovat osciloskop synchronizovat osciloskop.

Kapacitní snímání
Kapacitní snímání

Induktivní snímání
Induktivní snímání

Varianty snímacích kleští

 • HVC95-Ax: přívodní kabel opatřený BNC-M konektorem
 • HVC95-Bx: přívodní kabel opatřený banánky
 • HVC95-Cx: přívodní kabel opatřený banánkovými zdířkami
 • HVC95-A4:Sada 4ks barevně označena s konektory BNC-M
x...na přání je možné dodat barvně označený přívod(R-červená, Y-žlutá, G-zelená, B-modrá, W-bílá, bez označení-černá/červená)

vysokonapěťové snímací kleště HVC95-A
vysokonapěťové snímací kleště sada 4ks
HVC95-A
HVC95-A4

Doporučené příslušenství

Prodlužovací VN kabely Prodlužovací VN kabely E-VNCA-4

16.8.2011 Jiří Blecha

Ceny viz produkty.

Související články

Dokumenty ke stažení

HVC95 - technická specifikace (PDF 250kB)
HVC95 - návod k použití (PDF 230kB)